השכרת נכס מגורים לעסק

מאמר בעניין השכרת נכס מגורים לעסק – משולחנו של עו"ד רפי צ'סטר

מיסוי:

קיימים עשרות אלפי דירות מגורים להשכרה במדינת ישראל החייבות דיווח לרשויות המס, הן באופן שוטף כהכנסה פירותית לפי פקודת מס הכנסה והן ביום המכירה – כהכנסה הונית, מכוח חוק מיסוי מקרקעין.

בעניין המיסוי דירות מגורים להשכרה קיימות השלכות מהותיות בקבלת החלטות עבור בעלי דירות המשכירים דירות למגורים בין הייתר עבור עסק.

בהתאם לתכנון מס נכון ניתן לחסוך אלפי שקלים בשנה ולבעלי דירות יוקרה אף עשרות אלפי ש"ח בשנה ומאות אלפי ש"ח לכל אורך תקופת השכירות).

מובן מאליו כי ישנם מספר מסלולים כאשר המסלול הרגיל הנו הכנסה משכירות בשנת 2020 בסך של מעל 5,100 ₪ חייבת בדיווח לרשויות המס בגין ההכנסה אולם הדבר שונה בין שכירות רגילה לשכירות עסקית.

במידה ובתמורה לכספי השכירות המשכיר שוכר נכס אחר הרי שניתן לקזז זאת מההכנסה הפירותית.

ערבויות ובטחונות:

מובן מאיליו כי יש לדרוש בטחונות וערבים ולא להסתפק בהסכם סטנדרטי מהאינטרנט.

דוגמה חדה וכואבת לכך היא – לקוח אשר רצה לחסוך שקלים בודדים עבור עריכת הסכם שכירות שייגן עליו. לשמחתו ניגש לגוגל ומצא הסכם שכירות בלתי מוגן – בחושבו שבלתי מוגן לא טוב לו – הלך וחיפש הסכם שכירות "מוגן". עכשיו הכל בסדר חשב לתומו אלא שאז לאחר שהשוכר סירב להתפנות מהמושכר הבין את מצוקתו כי רבה היא שכן שכירות כזאת היא לנצח.  

הסכם מוגן משמעותו שחוק הגנת הדייר חלה על ההסכם ובבוא יום פקודה – תום תקופת השכירות לא ניתן יהיה לפנות את השוכר אלא במקרים חריגים במיוחד.

בדיקת השוכר:

ברור כי חובה לבדוק מי השוכר ומה טיבו.

בין הייתר לבדוק מול המשכיר הקודם שהשכיר לשוכר את הנכס והאם שילם בזמן.

כך למשל בהצעה שניתנה זה עתה ללקוח המשרד – שוכר הציע לשלם שנה שלמה במזומן. הגם שזה מנוגד לחוק המזומנים, הצעתי לו להתעמק ולחקור אחר השוכר כאשר התברר כי לא בכדי הציע הצעה כה מפתה לשלם שנה מראש במזומן – דבר אשר ישר הדליק אצלי נורה אדומה בראש ואכן התברר כי השוכר נמצא בהליך חדלות פירעון.

ניתן לבדוק את השוכרים ואת הערבים אם שמם מופיע במרשם החייבים המוגבלים באמצעים בלינק הזה https://public.eca.gov.il/Main.aspx?ReturnUrl=%2f

מומלץ גם לבדוק אם שמם של השוכרים או הערבים מופיע במרשם של הבנקים לאיתור חשבונות מוגבלים של בנק ישראל בלינק הזה.

https://www.boi.org.il/he/ConsumerInformation/RestrictedAccountsAndCustomers/Pages/Default.aspx

מומלץ להעביר את החשבונות של העיריה, חברת המים, חברת הגז וחברת החשמל על שם השוכרים בפרט גם שארנונה עסקית גבוהה פי כמה משכירות רגילה.

האמור במאמר זה הנו ליידע כללי כאשר בכל מקרה יש להיוועץ עם עו"ד טרם ביצוע עסקה.

ניתן ליצור קשר לקביעת פגישות היכרות עם עו"ד רפי צ'סטר ללא כל התחייבות

בטלפון 054-5502848

רוצים לקבל מאיתנו את ניוזלטר הנדל"ן היחיד בבית שמש כל חודש? ​

השאירו פרטים ותקבלו מאתנו ניוזלטר ישירות למייל שלכם

שתף את המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים

אז בשביל מה צריך יועץ נדל"ן מקצועי?

עסקת נדל"ן אינה דבר של מה בכך. רבים מגלים זאת רק לאחר שביצעו לא מעט טעויות במהלך העסקה, עובדה שעולה בסופו של דבר לא מעט כסף, עצבים וזמן מיותר למבצעי העסקה.

כוח הקנייה של הצרכן החרדי

העיר בית שמש כבר כיום רובה חרדית, ותנופת הבנייה בשנים האחרונות מביאה עוד ועוד חרדים לעיר. לדוגמה ברמה ד' שתחילת איכלוסה בימים אלו תכיל כ-10 אלף יחידות דיור חדשות כשכולם מיועדות לציבור החרדי וכבר 50% מהן נמכרו.
הנתונים מראים על כך שעד שנת 2040 העיר בית שמש תהיה העיר החרדית הגדולה בארץ.

Open chat