משכנתה חדשה או שכירות

משכנתה חדשה או שכירות? מה יותר משתלם לנו?

כל כך הרבה שיחות, "ויכוחים", טענות וחוות דעת שמעתי על השאלה החוזרת על עצמה כל כך הרבה פעמים, "מה עדיף לגור בשכירות או לקחת הלוואת משכנתה חדשה"?

בואו לשנייה אחת ונעשה סדר בדברים, מה שנכון עבורי לא בטוח נכון עבור מישהו אחר, ומה שטוב בשבילי לא בטוח טוב עבור מישהו אחר. הבחירה בין שכירות לרכישה ולקיחת משכנתה חדשה היא מאוד אינדיבידואלית לכל אדם ואדם.

אנשים המעדיפים את אופציית השכירות, מתבססים בעיקר על הטענה שהתחייבות להלוות המשכנתה ארוכת טווח, מסוכנת מדיי, ריבית ההלוואה שערורייתית וכי ההון העצמי המושקע בדירה עלול להוריד באופן ממשי את רמת חייהם, ועוד מספר טענות נפוצות אשר צצות מכמה כיוונים… כמובן שטענתם נכונה.

לעומתם יש אנשים הטוענים שתשלום בעבור דירה שכורה הוא בזבוז כסף ויוצר אי-יציבות בשל מעברי דירה רבים, הסכום אשר משלמים על דירה שכורה בכל מקרה מכסה את הלוואת המשכנתה, בסוף התקופה נשארים עם נכס בבעלות, וגם כאן עוד מספר טענות שצצות כל הזמן. הם מעדיפים לחיות בצמצום כלכלי מסוים (לא בטוח כלל) ולא לנדוד ממקום למקום, כמובן שגם בטענה זו יש צדק וגם היא נכונה.

ואני טוען כך, כולם צודקים, כולם חכמים, וכולנו יודעים את התורה! אבל הבחירה היא מאוד אינדיבידואלית, יכול להיות שלאדם אחד השכירות היא הבחירה המתאימה ולאדם אחר אופציית הרכישה. הבחירה נקבעת לפי מספר פרמטרים ברורים ביותר:

אופי האדם, מצב כלכלי, נתוני ריביות שוק, הון עצמי\אחוזי מימון, סטאטוס משפחתי, מהי המטרה בזמן הנתון? מצב שוק הנדל"ן, ועוד כמה פרמטרים שיכולים להיות רלוונטיים עבור חלק מאיתנו יותר או פחות. הבעיה היותר רצינית מתחילה כאשר ה"ויכוח" הוא בין בני זוג, האחד דעתו שכירות והאחר דעתו רכישת נכס. מה עושים?

או קיי, דבר ראשון חשוב שנזכור שה"ויכוח" לא יביא אותנו לשום מקום בריא. ועלינו לזכור דבר אחד, המטרה של שני בני הזוג ברורה, והיא: שיהיה לנו בתור משפחה טוב יותר. אם זו לא המטרה אז זו כבר בעיה אחרת. אבל נצא מנקודת הנחה שזו המטרה, אז עלינו לזכור שלושה דברים חשובים ביותר:

1) נכס לא קונים בכל מחיר,

2) לא טוב לגור כל החיים בשכירות,

3) לעולם לא שווה לריב בשל חלוקות בנושא זה!

לכל דבר יש זמן, רכישת נכס למשפחה היא מצרך חשוב ושלום הבית הוא הדבר החשוב ביותר.

הפתרון שלי הוא כזה, חשוב לשמוע דעות שונות ולהיות ערים לכל מיני מצבים. אבל, את ההחלטה לרכוש נכס או לגור בשכירות תנסו לקבל ביניכם בלב שלם ככל שניתן מתוך אינטרס משותף. וזכרו, נכס תמיד ניתן לרכוש, נכס תמיד ניתן למכור. הדבר החשוב ביותר היא לקבל החלטה מתוך בניית תוכנית אסטרטגית ידועה מראש.

בכתבות הבאות נכנס ליותר פרטים על סוגי משכנתאות, תמהילים ואסטרטגיה נכונה.

בהצלחה לכולם…..

יניב מרקוס

072-3939900

יועץ משכנתאות מומחה – אליעזר נכסים

רוצים לקבל מאיתנו את ניוזלטר הנדל"ן היחיד בבית שמש כל חודש? ​

השאירו פרטים ותקבלו מאתנו ניוזלטר ישירות למייל שלכם

שתף את המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים

מס רכישה – מה, כמה ולמה?

כל אדם אשר רוכש זכות במקרקעין מחוייב בתשלום מס רכישה ששיעוריו מחולקים למדרגות המתעדכנות אחת לשנה.
ישנם כאלו אשר זכאים להנחות במס אולם הם חריגים לכלל הרגיל ונדבר עליהם בהמשך.
על מנת לחשב כמה מס רכישה עליכם לשלם מומלץ להיעזר בסימולטור מס רכישה באתר רשות המיסים

"מאחורי הקלעים" של יחסי מתווך – עורך דין

כולכם יודעים פחות או יותר מה זה מתווך ומה זה עורך דין.
אבל רוב האנשים לא מכירים את ה"מאחורי הקלעים" של שלב סגירת העסקה, כששני המקצועות נפגשים.
רוב האנשים גם פחות מודעים עד כמה אופן היחסים בין שני המקצועות יכול לחולל פלאים עבור הלקוח, או להפך להסב לו נזקים…

אחרי שנים של סגירת עסקאות נדל"ן, אני יכול להעיד שהנושא הזה יכול לחרוץ גורלות, חד משמעית.

Open chat