משכנתה חדשה או שכירות

משכנתה חדשה או שכירות? מה יותר משתלם לנו?

כל כך הרבה שיחות, "ויכוחים", טענות וחוות דעת שמעתי על השאלה החוזרת על עצמה כל כך הרבה פעמים, "מה עדיף לגור בשכירות או לקחת הלוואת משכנתה חדשה"?

בואו לשנייה אחת ונעשה סדר בדברים, מה שנכון עבורי לא בטוח נכון עבור מישהו אחר, ומה שטוב בשבילי לא בטוח טוב עבור מישהו אחר. הבחירה בין שכירות לרכישה ולקיחת משכנתה חדשה היא מאוד אינדיבידואלית לכל אדם ואדם.

אנשים המעדיפים את אופציית השכירות, מתבססים בעיקר על הטענה שהתחייבות להלוות המשכנתה ארוכת טווח, מסוכנת מדיי, ריבית ההלוואה שערורייתית וכי ההון העצמי המושקע בדירה עלול להוריד באופן ממשי את רמת חייהם, ועוד מספר טענות נפוצות אשר צצות מכמה כיוונים… כמובן שטענתם נכונה.

לעומתם יש אנשים הטוענים שתשלום בעבור דירה שכורה הוא בזבוז כסף ויוצר אי-יציבות בשל מעברי דירה רבים, הסכום אשר משלמים על דירה שכורה בכל מקרה מכסה את הלוואת המשכנתה, בסוף התקופה נשארים עם נכס בבעלות, וגם כאן עוד מספר טענות שצצות כל הזמן. הם מעדיפים לחיות בצמצום כלכלי מסוים (לא בטוח כלל) ולא לנדוד ממקום למקום, כמובן שגם בטענה זו יש צדק וגם היא נכונה.

ואני טוען כך, כולם צודקים, כולם חכמים, וכולנו יודעים את התורה! אבל הבחירה היא מאוד אינדיבידואלית, יכול להיות שלאדם אחד השכירות היא הבחירה המתאימה ולאדם אחר אופציית הרכישה. הבחירה נקבעת לפי מספר פרמטרים ברורים ביותר:

אופי האדם, מצב כלכלי, נתוני ריביות שוק, הון עצמי\אחוזי מימון, סטאטוס משפחתי, מהי המטרה בזמן הנתון? מצב שוק הנדל"ן, ועוד כמה פרמטרים שיכולים להיות רלוונטיים עבור חלק מאיתנו יותר או פחות. הבעיה היותר רצינית מתחילה כאשר ה"ויכוח" הוא בין בני זוג, האחד דעתו שכירות והאחר דעתו רכישת נכס. מה עושים?

או קיי, דבר ראשון חשוב שנזכור שה"ויכוח" לא יביא אותנו לשום מקום בריא. ועלינו לזכור דבר אחד, המטרה של שני בני הזוג ברורה, והיא: שיהיה לנו בתור משפחה טוב יותר. אם זו לא המטרה אז זו כבר בעיה אחרת. אבל נצא מנקודת הנחה שזו המטרה, אז עלינו לזכור שלושה דברים חשובים ביותר:

1) נכס לא קונים בכל מחיר,

2) לא טוב לגור כל החיים בשכירות,

3) לעולם לא שווה לריב בשל חלוקות בנושא זה!

לכל דבר יש זמן, רכישת נכס למשפחה היא מצרך חשוב ושלום הבית הוא הדבר החשוב ביותר.

הפתרון שלי הוא כזה, חשוב לשמוע דעות שונות ולהיות ערים לכל מיני מצבים. אבל, את ההחלטה לרכוש נכס או לגור בשכירות תנסו לקבל ביניכם בלב שלם ככל שניתן מתוך אינטרס משותף. וזכרו, נכס תמיד ניתן לרכוש, נכס תמיד ניתן למכור. הדבר החשוב ביותר היא לקבל החלטה מתוך בניית תוכנית אסטרטגית ידועה מראש.

בכתבות הבאות נכנס ליותר פרטים על סוגי משכנתאות, תמהילים ואסטרטגיה נכונה.

בהצלחה לכולם…..

יניב מרקוס

072-3939900

יועץ משכנתאות מומחה – אליעזר נכסים

רוצים לקבל מאיתנו את ניוזלטר הנדל"ן היחיד בבית שמש כל חודש? ​

השאירו פרטים ותקבלו מאתנו ניוזלטר ישירות למייל שלכם

שתף את המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים

אנרגיה חיובית

בשיחה עם מוכר נכס שאני עוקב אחריו כבר זמן ממושך הוא אמר לי את המשפט הבא: אני, נמאס לי. הראשון שיבוא ויתן הצעה אני מוכר לו! כבר שנה אני מפרסם אותה!

מגלים את הבית מחדש

בעידן שלנו אנו רוכשים המון, ויש לכולנו בלי סוף חפצים, והבתים אינם גדולים דיים לשפע המוצרים. מצד שני אנחנו אוהבים מראה מאד נקי ומסודר.

קבלת הצעה שאתה לא יכול לעמוד בה?

זה כבר הבנק השלישי שהגעת אליו, ושוב קיבלת הצעה שאתה לא יכול לעמוד בה?
זה בדיוק מה שקרה גם לישראל ומיכל, זוג נשוי טרי שרצו לקנות את הבית הראשון שלהם, ואחריי התרוצצויות בין בנקים, הם פנו אליי מיואשים.
הם כבר כמעט ויתרו על קניית הבית, כי היו בטוחים שהם לא יוכלו להשיג משכנתא בריביות שפויות.

Open chat