כך הפכנו דירת 80 מ"ר ל-2 יח"ד מרשימות!

שיפוץ דירה כידוע, אינו תהליך פשוט והוא מצריך הרבה ידע ותשומת לב, לכן לפני שנכנסים לשיפוץ כדאי לבוא כמה שיותר מוכנים.

בסיפור הבא אנו נמחיש לכם כיצד הפכנו דירה של 80 מ"ר עם 4 חדרים ל-2 יחידות מדהימות בשכונה מהוותיקות של העיר בית שמש.

כנראה שלרובנו מתישהו ייצא לעשות שיפוץ בבית פעם אחת בחיים לפחות, וגם אנחנו נצטרך לחוות את הפרטים הקטנים שבתהליך בפעם הראשונה. בשביל שנדע בפני מה אנחנו עומדים ונהיה מוכנים ככל האפשר, רצוי מאוד ומומלץ לשמוע מאנשים ששיפצו, על התהליך שעברו ועל כל הפרטים והטיפים הקטנים שבדרך. כאשר הפעם נספר את סיפור השיפוץ של אילנה ואיך בעצם בשיפוץ כללי יצרנו מהבית שלה 2 יחידות דיור מהממות.

בניית תקציב והבדיקות שלפני:

הבניין בו קנתה אילנה את הדירה נבנה בשנת 1967 בשכונה וותיקה בעיר בית שמש. לאחר שבניה התחתנו נותרה היא לבדה עם דירה יחסית גדולה וקצת ישנה שמכילה 3 חדרי שינה + סלון.

לפני שיפוץ הדירה, בדקה איתנו אילנה את עניין השיפוץ. מה ניתן לעשות עם החדרים הריקים? האם ניתן להשתמש בחלק מסוים מהבית וליצור ממנו יח"ד נוספת? מה העלויות? איך בכלל מתחילים עם שיפוץ כזה? וכו'..

התפיסה שלנו הייתה לדאוג קודם כל לתשתיות של הדירה, ועניין זה קיבל עדיפות גבוהה. יש החלטות כמו אם לקנות עוד מזגן או פחות מזגן. הדברים האלה פחות קריטיים. מה שהיה חשוב לנו זה להשקיע בדברים החשובים כמו חשמל ואינסטלציה הכי שניתן, וגם באלמנטים בסיסיים נוספים כמו המטבח או החלונות..

טיפ: במהלך בניית תקציב, כדאי להשאיר בצד 20 אחוז מהתקציב כולו לבלת"מים. רוב המשפצים שעשו זאת מספרים שהשתמשו בכל הסכום. בנוסף, כדאי להכין מראש טבלה מסודרת של כל העלויות הקשורות לשיפוץ דירה.

תוכנית אדריכלית

כדי להתחיל במלאכת התכנון, נצטרך לראות את תכנית הדירה עם מידות, כמובן שניתן להוציא את התכנית המקורית מהוועדה לתכנון ובנייה, אך מכוון שהבניין מאוד ישן וייתכן שבמהלך השנים בוצעו שינויים, נעדיף לבצע מדידה חדשה ועדכנית כדי למנוע אי הבנות שיכולות לצוץ בהמשך, וכך עשינו, ביצענו מדידה לכלל הבית.

הדירה במצבה הקודם חולקה כך שהייתה דלת ראשית מכניסה משותפת וממנה נכנסים אל חלל הסלון, פינת אוכל ומטבח. כשמהמטבח הייתה עוד כניסה לחדרון כביסה. המטבח היה קצת קטן, מה שהצריך ממנו לשים דגש על אחסון מוצרי המטבח.

לאחר ביצוע המדידה ביצענו כמה סקיצות תכנוניות שהביאו אותנו לתכנית הטובה ביותר עבור אילנה.

התכנית החדשה הפכה את הדירה ל – 2 דירות קטנות שחולקו כך:

דירה 1:

הכניסה מהבניין, הסלון, המקלחת, חדר שינה 1 ופינת האוכל נשארו במקומם ושודרגו מעט. המטבח גדל לאחר שבירה של קיר חוצץ ופתיחה של חדרון הכביסה לחדר ארונות שבחלקם הטמענו את מכונת הכביסה בארון, כל שאר הארונות שימשו לטובת המטבח ובכך המטבח נשאר נקי ללא העמסת ארונות.

לסיכום דירה 1 : דירת חדר וסלון עם שירותים מקלחת, מטבח ומזווה מרווחים. סה"כ 53 מ"ר

דירה 2:

2 חדרי שינה קיימים כשאחד מהם הפך למטבח וסלון קטנים עם כניסה חדשה צדדית, ושירותים ומסדרון שנסגר לטובת מקלחת.

סה"כ : דירת חדר עם שירותים מקלחת, מטבח וסלון קטנים ויעילים. סה"כ 27 מ"ר

מכיוון שהדירה כולה הינה 80 מ"ר בלבד, וכדי לחלקה ל-2 דירות נוחות, שמנו דגש על ניצול מקסימלי של החללים והמעברים שב-2 הדירות שתוכננו בקו נקי. השתדלנו לייצר קצת מודרניות לצד הקירות אבן ששודרגו.

שיפוץ דירה – בחירת קבלן

את הצעות המחיר מקבל הלקוח בהתבסס על כתב הכמויות. במקרה הזה, השארנו לקבלנים את כתיבת כתב הכמויות, עם הצעות המחיר. אילנה נפגשה עם שני קבלנים ובחרה בסופו של דבר באחד מהם, עמו חתמה על הסכם. זה היה הסכם סטנדרטי לגמרי שניסחו ביחד." היה חשוב לנו במיוחד נושא של לוחות זמנים, אחריות ומוסר תשלומים. את התשלום פיצלנו ל-3, שכל אחד ישולם בסיום כל שלב.

נציין כי ישנם לקוחות המשאירים סכום מסוים לתקופה של כמה חודשים לאחר שיפוץ דירה אך הדבר אינו שכיח. לרוב, מקובל להשאיר הרבה יותר מ-3 אחוז לשלב האחרון של העבודה. מבחינת לוח הזמנים, העריך הקבלן שהעבודות יסתיימו תוך חודש וחצי. הוא העריך את משך הזמן בחודש וחצי אבל לא התחייב על הזמן הזה, מכיוון שעשויים להיות דברים בלתי צפויים, לכן הוא התחייב לחודשיים. בסופו של דבר הוא סיים תוך חודש וחצי.

פיקוח על עבודת הקבלן

במהלך עבודות השיפוץ התגוררה אילנה אצל משפחתה היא לא הגיעה מדי יום לשיפוץ אלא השתדלה להגיע בצמתים הקריטיים. אנחנו הגענו לעתים קרובות מאוד. הצמתים הקריטיים מבחינתנו הם למשל שלב בניית הקירות ודברים שמתקבעים, ומאוחר יותר קשה לשנות. בקרמיקה באמבטיה האריחים צריכים להיות בקווים מסוימים, וחשוב לדעת איך להניח אותם, למשל, בתיאום ציפיות מול הקבלן אמרתי לו שבמקומות שיש צורך לעשות משהו שונה מהתכנית או משהו שמחייב הוצאה נוספת יש לערב אותי.

נציין כי מלבד השלבים שהזכרנו, ישנם שלבים קריטיים יותר בתחילת העבודות, כמו שלב האיטום. כדאי לוודא שהקבלן מבצע עבודות אלה כהלכה.

עצות למשפצים

בסך הכל, אילנה הייתה מרוצה מהתוצאה הסופית, ומניסיון השיפוץ שלה יש לה כמה עצות למשפצים: "חשוב להגדיר מראש מהן הנקודות הקריטיות בשיפוץ דירה ולהיות שם", "הטיפ השני שלי הוא לשבת עם הקבלן ולנסות להבין מהם כל הדברים הקטנים שצריך לקנות בשיפוץ דירה.יש כל מיני דברים שלא לוקחים בחשבון, כי בכלל לא רואים אותם".

ולסיכום קטן, ריכזתי עבורכם כמה סיבות טובות להשתמש באדריכל או מעצב פנים בזמן בנייה או שיפוץ מכל סוג.

לאדריכל / מעצב פנים יש את היכולת והניסיון למקסם את התכנון ולראות את שילוב כל הפרמטרים בבית או בעסק, כך שהתמונה הכללית תראה טוב יותר, הרמונית ומתאימה אחת לשניה.

יכול להיות שיש לכם טעם נפלא, אך השילוב הסופי של הכל יחד יכול לגרוע אחד מהשני, כאשר הדברים לא לגמרי משתלבים יחד.

אדריכל / מעצב פנים יודע תמיד לשלב את הדברים, למצוא פתרונות וחידושים לכל הצרכים שלכם. בעיקר רעיונות שלא חשבתם עליהם או אפשרויות תכנון שלא ידעתם עליהם, כמובן מחוסר ניסיון.

כמו כן, הוא ילווה אתכם בכל תהליך העבודה מול קבלנים ובעלי מקצוע שונים ובחינת הסכמים מול הגורמים וחלוקת תשלומים, כדי שלא תמצאו עצמכם עומדים בחוסר אונים מול קבלן שלא סיים את עבודתו או מושך אתכם בזמנים מיותרים וגורם להוצאות לא מתוכננות וכו'.

שימו לב! אדריכל / מעצב פנים יכול לחסוך לכם כסף רב!!! כאשר אתם נכנסים לשיפוץ, מטבע הדברים ומחוסר ניסיון אתם עלולים לגרום לטעויות תכנוניות שעולות לא מעט כסף לתקן בזמן, ואף הרבה יותר כאשר הן מתגלות באיחור.  

בברכה והצלחה,

אביחי חרזי אדריכל ומעצב פנים  PLAN360

0504963969

רוצים לקבל מאיתנו את ניוזלטר הנדל"ן היחיד בבית שמש כל חודש? ​

השאירו פרטים ותקבלו מאתנו ניוזלטר ישירות למייל שלכם

שתף את המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים

תשריט בית משותף – למה הוא נועד?

כל בניין הרשום כבית משותף בלשכת רישום המקרקעין, כולל חלוקה ברורה ומוגדרת לדירות (שכל אחת מהן רשומה על שם בעליה); לרכוש משותף, ולמקומות חניה ומחסנים אשר נרשמים בדרך כלל כהצמדות לדירות עצמן. כלומר, לחניה או למחסן יש אמנם סימון נפרד בתשריט הבית המשותף, אך הם מהווים חלק בלתי נפרד מהדירה מבחינה רישומית.

אנרגיה חיובית

בשיחה עם מוכר נכס שאני עוקב אחריו כבר זמן ממושך הוא אמר לי את המשפט הבא: אני, נמאס לי. הראשון שיבוא ויתן הצעה אני מוכר לו! כבר שנה אני מפרסם אותה!

מגלים את הבית מחדש

בעידן שלנו אנו רוכשים המון, ויש לכולנו בלי סוף חפצים, והבתים אינם גדולים דיים לשפע המוצרים. מצד שני אנחנו אוהבים מראה מאד נקי ומסודר.

Open chat