הערת אזהרה – מה זה ולמה זה?

הערת אזהרה היא חלק חשוב מעין כמותו כאשר עוסקים במקרקעין ומשמשת חלק בלתי נפרד במסגרת של כל עסקת מקרקעין המבוצעת בישראל, החל מקניית דירה, רכישת בית, נטילת הלוואת משכנתא, ועוד.

מה זה הערת אזהרה?

ישנם נכסים הרשומים ברשות מקרקעי ישראל ובחברה משכנת – לרוב הנם מוגדרים כחכירה, וישנם נכסים הרשומים בלשכת רישום מקרקעין המכונה "טאבו". 

הערת אזהרה היא פעולה משפטית המבוצעת בלשכת רישום המקרקעין (טאבו) בקשר להתחייבות בכתב של בעל הזכויות במקרקעין לעשות בהם עסקה, או התחייבות להימנע מלעשות בהם עסקה.

טרם רכישת דירה, בית, מגרש, או כל נכס נדל"ן אחר, רצוי לגשת לטאבו לבדוק אילו רישומים או שעבודים רובצים על הנכס ומיד לאחר ביצוע העסקה לרשום לטובתכם הערת אזהרה.

רישום זה ימנע מהמוכר לחתום הסכם סותר עם כל רוכש פוטנציאלי אחר.

למה נועדה הערת אזהרה בטאבו?

1. הערת אזהרה מטרתה תמרור עצור. כלומר כל אדם אשר מגיע לרכוש את הנכס מוציא את הנסח של הנכס המהווה למעשה תעודת זהות של הנכס ונועדה להתריע לכל המתעניין בנכס שקיימת התחייבות מצד בעל הזכויות בו לעשות בהם עסקה, או להימנע מכך, באמצעות עיון בנסח הטאבו, הפתוח לעיון לכל אחד.

 2. תפקיד נוסף שיש להערת אזהרה בטאבו הנה למנוע מבעל הנכס לעשות עסקה נוגדת עם צד שלישי ללא הסכמתכם. פעולת רישום של הערת אזהרה בטאבו לטובתכם תעניק לכם שקט נפשי והביטחון משפטי, וזאת על מנת שרשם המקרקעין לא יאשר בהמשך ללא הסכמתכם שום עסקה נוגדת, כל עוד הערת אזהרה בטאבו אינה מוסרת, וכן להגן עליכם מפני סיכונים שונים, כגון: עיקולים, פשיטת-רגל וכיוצא בזה.

3. באמצעות בדיקת נסח טאבו גם תוכלו לדעת את מצב הזכויות במקרקעין לפי הערות האזהרה המופיעות בו (כגון: הערת אזהרה בטאבו בגין משכנתא הרובצת על הנכס, הערת אזהרה בטאבו בדבר צו לכינוס נכסים, הערת אזהרה בטאבו לגבי צו הריסה, הערת אזהרה בטאבו לגבי הגבלת העברת הנכס, הימנעות מביצוע עסקה נוספת).

בדרך כלל עם חתימה על הסכם רכישת נכס מומלץ שעורך הדין מטעמכם יבטיח מראש בחוזה המכר את רישומה בפועל של הערת האזהרה בטאבו על הזכויות שלכם בדירה לטובתכם בגין העסקה, בדרך של הפקדת התשלום הראשון על חשבון התמורה בידיו ורק לאחר רישום ההערה לטובתכם יעביר את החלק של התמורה הראשונה בנכס למוכר.  

כך, תוכלו להבטיח ולשמור כיאות על כספיכם וזכויותיכם המשפטיות בקשר עם רכישת הנכס.

הערת אזהרה במקרים נוספים

להערות אזהרה בטאבו שימושים רבים והם מהווים כלי חשוב ביותר במסגרת עסקאות מקרקעין ונדל"ן ובכלל.

נביא מספר דוגמאות:

הורים מעוניינים לתת לבנם דירה במתנה, במסגרת עסקת העברה ללא תמורה, אולם רוצים להתנות זאת בתנאים מסויימים: למשל, שהבן לא יהיה רשאי למכור את הדירה, אלא רק בחלוף תקופה מסויימת, או שהם יהיו זכאים לגור בדירה או יחידה שלה עד יום מותם ו/או שדמי שכירות בגין הדירה יהיו שייכים להם כל עוד הם בחיים – ניתן להבטיח זאת באמצעות הערת אזהרה בטאבו.

דוגמא נוספת:

2 צדדים התקשרו בהסכם הלוואה ואתה מעונין לבטח את החזר ההלוואה. תוכל לעשות כן ע"י רישום הערת אזהרה בטאבו בגין שעבוד ו/או רישום הערת אזהרה לגבי התחייבות הלווה כלפיך, אשר תבטיח אותך ותמנע מהלווה למכור את הנכס בכל שלב בעתיד, מבחינת בטוחה מצוינת עבורך, לשם הפירעון המלא של ההלוואה אותה נתת.

משרד עו"ד רפי צ'סטר נמצא ברמת בית שמש ג' ועוסק בתחום

המקרקעין,

כחלק מהתמחות משרד עורכי דין רפי צ'סטר בתחום מקרקעין ונדל"ן,

מבוצעים בדיקות של הערות אזהרה הרשומות על נכסים טרם ביצוע

עסקאות רכישה של לקוחות המשרד, טיפול ברישום הערת אזהרה

בטאבו, ביטול הערת אזהרה בטאבו, במינהל מקרקעי ישראל ובחברות

 משכנות.

רוצים לקבל מאיתנו את ניוזלטר הנדל"ן היחיד בבית שמש כל חודש? ​

השאירו פרטים ותקבלו מאתנו ניוזלטר ישירות למייל שלכם

שתף את המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים

אז בשביל מה צריך יועץ נדל"ן מקצועי?

עסקת נדל"ן אינה דבר של מה בכך. רבים מגלים זאת רק לאחר שביצעו לא מעט טעויות במהלך העסקה, עובדה שעולה בסופו של דבר לא מעט כסף, עצבים וזמן מיותר למבצעי העסקה.

כוח הקנייה של הצרכן החרדי

העיר בית שמש כבר כיום רובה חרדית, ותנופת הבנייה בשנים האחרונות מביאה עוד ועוד חרדים לעיר. לדוגמה ברמה ד' שתחילת איכלוסה בימים אלו תכיל כ-10 אלף יחידות דיור חדשות כשכולם מיועדות לציבור החרדי וכבר 50% מהן נמכרו.
הנתונים מראים על כך שעד שנת 2040 העיר בית שמש תהיה העיר החרדית הגדולה בארץ.

Open chat