נדלן VS קורונה

רכישת דירה בעידן הקורונה

מאמר בעניין רכישת דירה בעידן הקורונה – משולחנו של עו"ד רפי צ'סטר

במאמר זה אציג בפניכם מספר טיפים שיסייעו לכם לביצוע עסקאות נדל"ן בטוחות ככל שניתן בתקופת הקורונה:

מומלץ להכניס סעיף קורונה להסכמי המכר, בו יצויין מפורשות שככל שקיים עיכוב אשר נגרם כתוצאה מנגיף הקורונה ובכלל זה גם סגר, השבתה, חולי, כניסה לבידוד של מי מהצדדים או חוסר פעילות של בנקים וכיוצא בזה, לא יהא בעיכוב משום הפרת הסכם ומועד התשלום או מסירת החזקה יוארך / יידחה בהתאם וזאת על מנת שלא תהיה הפרת הסכם חלילה .

כאשר מדובר בעסקאות מול קבלן, מומלץ לבדוק יציבות כלכלית של הקבלן, ניסיונו, מספר השנים שהוא פועל. פרויקטים שאכלס בפועל. האם יש ליווי בנקאי לפרויקט ומתן ערבות בנקאית על כל תשלום שמשלם הרוכש, ובכך ניתן למעשה למזער סיכונים ואת הנזק שעשוי לקרות במצב של חדלות פירעון של חברה או פשיטת רגל של הקבלן גם בתקופת הקורונה.

במקרים של איחור במסירת דירת מקבלן, לקחת בחשבון שעשויים להיות עיכובים בשל העובדה שצוותים נכנסים לבידוד, חולים, אי כניסת עובדים מהשטחים, מחסור בחומרים ועוד, כל אלה אינם ברי פיצוי לפי סעיף 5א' לחוק המכר (דירות), דבר שיש לקחת בחשבון בעת הרכישה, הן את סוגיית העיכוב ואת סוגיית העדר הפיצוי. יחד עם זאת ענף הבניה הוחרג מהמשק הכללי אולם בהתאם להנחיית הממשלה ניתן לקבלנים לאחר בעוד חודש נוסף ללא פיצוי וזאת מעבר ל 60 יום שמקנה להם החוק.

בעסקאות יד שניה יש לבחון את זהות הבעלים ולוודא שהם בעלי הדירה בפועל, יש לבחון היטב את נסח הטאבו ודו"ח עיון משכון ולוודא שאין עיקולים, שעבודים, הערות אזהרה סותרות שאינן מאפשרות את ביצוע העסקה. מובן גן כי יש לבדוק רטיבויות, ליקויים וכיוצא בזה.

לקחת עו"ד לייצוג בעסקה שהוא מומחה בתחום הנדל"ן ולא עו"ד בתחום משפטי אחר שהוא נטול יכולת וידע לראות מכלול המתבקש בעסקאות לרבות בפן המיסוי, המסחרי והחוזי.

המלצתי אליכם, היא לבחון את הכדאיות הכלכלית של העסקה, לוודא יכולת כלכלית גם בהיעדר הכנסה ויציאה לחופשה ללא תשלום, לפרקי זמן ממושכים כתוצאה מנגיף הקורונה ולהיוועץ עם עורך דין המומחה בתחום הנדל"ן, זאת לפני שמתקשרים בעסקה מחייבת.

חשוב לזכור כי, התקופה החדשה מביאה עימה הזדמנויות עסקיות מצויינות ואפיקים נוספים להשקעה.

האמור במאמר זה הנו ליידע כללי כאשר בכל מקרה יש להיוועץ עם עו"ד טרם ביצוע עסקה.

ניתן ליצור קשר לקביעת פגישות היכרות עם עו"ד רפי צ'סטר ללא כל התחייבות

בטלפון 054-5502848

רוצים לקבל מאיתנו את ניוזלטר הנדל"ן היחיד בבית שמש כל חודש? ​

השאירו פרטים ותקבלו מאתנו ניוזלטר ישירות למייל שלכם

שתף את המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים

איך למכור דירה

כך תוציאו את הדירה שלכם לשוק – 10 הדיברות.

לפני שאתם בכלל מוציאים את הדירה שלכם למכירה, חשוב מאוד שתחליטו ותבינו שזה מה שאתם רוצים לעשות, זאת בכדי שלא יצא מצב שאתם מפרסמים ואז מפסיקים את הפרסום, הקונים שמחפשים דירות בשוק רואים את זה וזה לא נראה טוב, מה שעלול לפגוע בערך הדירה…

למה לקחת מתווך

אז בשביל מה צריך יועץ נדל"ן מקצועי?

עסקת נדל"ן אינה דבר של מה בכך. רבים מגלים זאת רק לאחר שביצעו לא מעט טעויות במהלך העסקה, עובדה שעולה בסופו של דבר לא מעט כסף, עצבים וזמן מיותר למבצעי העסקה.

Open chat