גרירת משכנתא – מה זה?

אנשים רבים עוברים יותר מדירה אחת במהלך חייהם. רובם מממנים את רכישת הדירות בעזרת משכנתא ואז נוצר מצב שמתרחש פעמים רבות, בו לווה משכנתא לא סיים לשלם עליה עבור הבית הנוכחי, אך הוא מעוניין לעבור לבית אחר. אין צורך שייקח משכנתא חדשה, אלא הוא יכול להשתמש בשירות הבנקאי של גרירת משכנתא לדירה מקבלן או מדירה למגרש. זה אומר שתנאי המשכנתא הקודמים נגררים לנכס החדש ללא שינוי, והמרכיב המשמעותי הוא שהנכס המשועבד של הבנק מעתה הינו הבית החדש שנרכש.

גרירת משכנתא לנכס אחר ההלוואה הקיימת לא נפרעת אלא נגררת לדירה החדשה, שבאותו רגע הופכת לשיעבוד של הבנק ולביטחון שלו לגבי החזר השקעתו. מדובר אפוא על נושא רגיש הכולל פרטים רבים וכמובן המון כסף, אשר מצריך את אישורו של הבנק למהלך. לכן בטרם חיפשתם דירה חדשה ומצאתם קונה לדירה הנוכחית, פנו לבנק וודאו את תוקפם של הנהלים בדבר גרירת המשכנתא. חשוב להיערך מראש, להכיר את כל המשתנים והעלויות, ולא להיכנס להרפתקה שכזו לא מעורים בפרטים.
איך מתבצע תהליך גרירת משכנתא בפועל: התהליך לא שונה בהרבה מזה של לקיחת הלוואה רגילה בבנק, ומתבצע ב-6 שלבים מהירים:
1.מגישים בקשה לגרירת המשכנתא – את הבקשה עליכם להגיש יחד עם המסמכים הבאים:חוזה מכירה של הדירה הנוכחית שבבעלותכם.העתק של חוזה הרכישה של הדירה החדשה שאתם קונים.צריך ליצור שיעבוד וביטחונות על הדירה החדשה לטובת הבנק, כשלכל בנק יש הנחיות ודרישות אחרות לכך,יש לחתום על מסמכי הגרירה – לעיתים גם ערבים צריכים לחתום על מסמכים אלה.צריך להוכיח ששילמתם למוכר הדירה החדשה את סכום הכסף ששווה ליתרת הגרירה, פלוס 10% לפחות ממחיר הדירה. לשם כך אתם צריכים להשתמש בהון העצמי שלכם, ולא תוכלו להשתמש בכספי המשכנתא בשביל זה.
2.הבנק בודק את הבקשה והמסמכים שהגשתם לו – תהליך זה יכול לארוך עד כשבוע וחצי.
3.מקבלים אישור מהבנק לגרירת המשכנתא. שימו לב שבמקרה של גרירת משכנתא זכאות ותנאים לזכאות עשויים להשתנות אם אתם רוכשים דירה ביישוב חדש – זה תלוי בקריטריונים ובהנחיות של משרד הבינוי והשיכון, ומומלץ לברר זאת לפני שגוררים את המשכנתא.
4.מגישים מסמכים נוספים על פי בקשת הבנק, כמו למשל הערכת שמאי על הדירה החדשה.
5.אם יש צורך לקחת הלוואה נוספת, חותמים על הסכם הלוואה חדש.

6.משחררים את הנכס הנוכחי משעבוד ומשעבדים את הנכס החדש.

רוצים לקבל מאיתנו את ניוזלטר הנדל"ן היחיד בבית שמש כל חודש? ​

השאירו פרטים ותקבלו מאתנו ניוזלטר ישירות למייל שלכם

שתף את המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים

תשריט בית משותף – למה הוא נועד?

כל בניין הרשום כבית משותף בלשכת רישום המקרקעין, כולל חלוקה ברורה ומוגדרת לדירות (שכל אחת מהן רשומה על שם בעליה); לרכוש משותף, ולמקומות חניה ומחסנים אשר נרשמים בדרך כלל כהצמדות לדירות עצמן. כלומר, לחניה או למחסן יש אמנם סימון נפרד בתשריט הבית המשותף, אך הם מהווים חלק בלתי נפרד מהדירה מבחינה רישומית.

אנרגיה חיובית

בשיחה עם מוכר נכס שאני עוקב אחריו כבר זמן ממושך הוא אמר לי את המשפט הבא: אני, נמאס לי. הראשון שיבוא ויתן הצעה אני מוכר לו! כבר שנה אני מפרסם אותה!

מגלים את הבית מחדש

בעידן שלנו אנו רוכשים המון, ויש לכולנו בלי סוף חפצים, והבתים אינם גדולים דיים לשפע המוצרים. מצד שני אנחנו אוהבים מראה מאד נקי ומסודר.

Open chat