מס רכישה – מהו?

מס רכישה – כל מה שצריך לדעת !

בבואנו לרכוש דירה, תמיד צצה ועולה השאלה האם נשלם מס רכישה או לא ואם כן, כמה בדיוק נצטרך לשלם? 

סעיף 9(א) לחוק חוק מיסוי מקרקעין קובע, כי במכירת זכות במקרקעין יהא הרוכש חייב לשלם מס רכישה משווי המכירה. לכן בעיקרון לפי החוק, בקניית דירה לכאורה תמיד ישנה חובת תשלום מס רכישה ?! אלא שלא כך בדיוק. בחוק ובתקנות מיסוי מקרקעין, נקבעו שיעורי המס ותנאים להקלות בהתאם לסוג העסקה וזהות הצדדים והנכס הנרכש (כגון: לגבי דירה יחידה). מס הרכישה הינו סכום מסויים הנגזר באחוזים משווי הקנייה. בנכסים שאינן מהווים דירת מגורים (כגון: קרקע), שיעור המס כיום הינו קבוע (6%) מכל שווי המכירה ואילו בדירות שישמשו למגורים, שיעור המס הינו מדורג על פי מדרגות שווי ושיעור מס ייחודי לכל מדרגה. כמו כן, ישנן עוד מקרים שונים ומיוחדים כגון: נכה, נפגע פעולות איבה וכדומה שתקנות מיסוי מקרקעין קובעות פטורים והקלות ממס רכישה. נביא כאן את שיעורי מס רכישה של קניית דירת מגורים בעסקאות הנפוצות הרגילות.

החוק מבחין ומבדיל בין חישוב מס לרכישת דירה מגורים יחידה לבין חישוב רגיל לדירת מגורים שאינה יחידה.  מדרגות מס הרכישה מתעדכנות אחת לשנה בינואר על פי שיעור עליית המדד. חישוב המס בהתאם למדרגות המפורטות להלן תקף לעסקאות קניית דירה שהתבצעו החל מיום ה-16.1.2018 ועד ה-15.1.2019. להלן מדרגות מס רכישה ברכישת דירת מגורים, בהתאם לעדכונים האחרונים:

מדרגות מס רכישה – רכישת דירה יחידה לתושב ישראל

– על חלק השווי שעד 1,664,520 ₪: – 0%

– על חלק השווי שבין 1,664,520 ₪ – 1,974,335 ₪ – 3.5%

– על חלק השווי שבין 1,974,335 ₪ – 5,093,535 ₪– 5%

– על חלק השווי שבין 5,093,535  ₪ – 16,978,450 ₪ – 8%

– על חלק השווי שמעל 16,978,450 ₪ – 10%

מדרגות מס רכישה – רכישת דירה נוספת (דירה שאינה יחידה) –

– על חלק השווי שעד 5,095,570 ₪: – 8%

– על חלק השווי שמעל 5,095,570 ₪: – 10%

מדרגות מס רכישה – לעולה –

בהתאם לתקנה 12 לתקנות מיסוי מקרקעין זכאי רוכש המוגדר כ"עולה" בהתאם להגדרה בתקנה, להקלה במס רכישה בעת רכישת בית מגורים או עסק וזאת לתקופה המתחילה בשנה לפני עלייתו לישראל ומסתיימת לאחר 7 שנים שלאחר עלייתו, לפי השיעורים שלהלן:

– על חלק השווי שעד 1,672,385 ₪: –  0.5%

– על חלק השווי העולה על 1,672,385 ₪: – 5%

מדרגות מס רכישה – לקרוב –

במכירת דירת מגורים מיחיד ל"קרוב" (כפי שמוגדר בתקנות), יהיה מס הרכישה – 1/3 ממס הרכישה הרגיל.

חשוב לציין כי גם אם יש לרוכש בבעלותו עוד דירת מגורים אחרת נוספת על זו הנרכשת, עדיין יכול הוא לקבל את מדרגות המס לדירה יחידה וזאת בתנאי שהינו מוכר את הדירה הראשונה הנוספת תוך שנתיים מיום רכישת הדירה החדשה או תוך שנה מיום שנמסרה לו הדירה החדשה (אם נרכשה מקבלן) בכפוף לדיווח כדין על כך.

יודגש כי ישנם עוד סוגי רכישות של זכויות במקרקעין גם לגבי דירות מגורים וגם לגבי קרקעות וחנויות וכיוצ"ב ועסקאות מורכבות אשר דורשות עיון ויעוץ פרטני לגופו של עניין וכן ישנם עוד פרטים ותנאים שונים בתקנות ובחוק אשר לא הובאו כאן ולכן תמיד יש להיוועץ באופן פרטני בעורך דין מומחה למקרקעין ומיסוי לפני עריכת כל עסקה במקרקעין, ואין האמור לעיל מתיימר להוות ייעוץ משפטי.

מאת:
ציון יעקובוביץ, עו"ד

רוצים לקבל מאיתנו את ניוזלטר הנדל"ן היחיד בבית שמש כל חודש? ​

השאירו פרטים ותקבלו מאתנו ניוזלטר ישירות למייל שלכם

שתף את המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים

אז בשביל מה צריך יועץ נדל"ן מקצועי?

עסקת נדל"ן אינה דבר של מה בכך. רבים מגלים זאת רק לאחר שביצעו לא מעט טעויות במהלך העסקה, עובדה שעולה בסופו של דבר לא מעט כסף, עצבים וזמן מיותר למבצעי העסקה.

כוח הקנייה של הצרכן החרדי

העיר בית שמש כבר כיום רובה חרדית, ותנופת הבנייה בשנים האחרונות מביאה עוד ועוד חרדים לעיר. לדוגמה ברמה ד' שתחילת איכלוסה בימים אלו תכיל כ-10 אלף יחידות דיור חדשות כשכולם מיועדות לציבור החרדי וכבר 50% מהן נמכרו.
הנתונים מראים על כך שעד שנת 2040 העיר בית שמש תהיה העיר החרדית הגדולה בארץ.

Open chat