פריים פלוס-מינוס (1)

לפני כמה שבועות יצאה הוראה חדשה מבנק ישראל, שמסירה את ההגבלה על ריבית הפריים. מהר מאוד התפשטה השמועה שהנה נפתח עידן חדש, ומחירי הריביות משתנים לטובה. האם זו המציאות בשטח? האם כדאי לכל מי שלוקח הלוואה לקחת שני שליש פריים? כדי להבין את זה יותר נפשט את מושג הפריים.

פריים הוא מסלול ריבית מתוך מגוון מסלולי ריבית המוצעים ללווה בזמן לקיחת הלוואה, הפריים מובנה מ- "ריבית בנק ישראל" + %1.5 (ריבית בנק ישראל היא ריבית המתפרסמת ע"י בנק ישראל) הבנק יכול לתת פריים + כלומר הריבית תהיה גבוהה מהפריים ויכול להציע פריים – כלומר הריבית תהיה נמוכה מהפריים.

היתרונות של הפריים הם:
1. הוא נחשב למסלול בעל הריבית הנמוכה ביותר מבין המסלולים שאינם צמודים למדד.
2. אין במסלול זה קנסות פירעון מוקדם.
החסרונות של הפריים זה שהוא כפוף לריבית בנק ישראל וכל עליה בריבית של בנק ישראל עלולה להשפיע מיידית על יוקר ההלוואה, וכמובן גם על  ההחזר החודשי.

עד היום הבנקים הציעו ללקוחות פריים מינוס, ומיום התקנה החדשה הבנקים התחילו להעלות לפריים + ברגע שלקחו יותר משליש מסכום ההלוואה בריבית הפריים.
לאור האמור על יתרונות וחסרונות הריבית וכך גם הנוהל בבנקים לגבי הפריים, נשאלת השאלה האם כדאי לקחת שני שליש פריים?  

התשובה תלויה מאוד בסוג הלווה, סוג ההלוואה ותקופת ההלוואה.
בכתבה הבאה נרחיב ונצלול לסוג הלוואות, מתי כדאי, ומתי לא כדאי לקחת שני שליש פריים, וגם, כשכדאי לקחת שני שליש פריים – איך כדאי לקחת את זה.

בברכה
יצחק בלוי
יועץ משכנתאות
072-3934985

רוצים לקבל מאיתנו את ניוזלטר הנדל"ן היחיד בבית שמש כל חודש? ​

השאירו פרטים ותקבלו מאתנו ניוזלטר ישירות למייל שלכם

שתף את המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים

תשריט בית משותף – למה הוא נועד?

כל בניין הרשום כבית משותף בלשכת רישום המקרקעין, כולל חלוקה ברורה ומוגדרת לדירות (שכל אחת מהן רשומה על שם בעליה); לרכוש משותף, ולמקומות חניה ומחסנים אשר נרשמים בדרך כלל כהצמדות לדירות עצמן. כלומר, לחניה או למחסן יש אמנם סימון נפרד בתשריט הבית המשותף, אך הם מהווים חלק בלתי נפרד מהדירה מבחינה רישומית.

אנרגיה חיובית

בשיחה עם מוכר נכס שאני עוקב אחריו כבר זמן ממושך הוא אמר לי את המשפט הבא: אני, נמאס לי. הראשון שיבוא ויתן הצעה אני מוכר לו! כבר שנה אני מפרסם אותה!

מגלים את הבית מחדש

בעידן שלנו אנו רוכשים המון, ויש לכולנו בלי סוף חפצים, והבתים אינם גדולים דיים לשפע המוצרים. מצד שני אנחנו אוהבים מראה מאד נקי ומסודר.

Open chat